ABC basenu

Poniższe informacje pomogą Państwu utrzymać wodę w basenie, krystalicznie czystą oraz pozbawioną wszystkich niepożądanych mikroorganizmów.

W pierwszym rzędzie proszę sobie uświadomić, ze środki przeznaczone do uzdatniania wody w basenach są chemikaliami, które w skoncentrowanej formie mogą zaszkodzić zdrowiu.

Z tego powodu prosimy o przestrzeganie następujących zasad:

• środki przechowywać w oryginalnych opakowaniach w suchym pomieszczeniu i chronić przed dziećmi.

• w żadnym wypadku bezpośrednio, bez rozcieńczania, nie mieszać dwóch różnych środków chemicznych, w następstwie może dojść do pożaru, wybuchu albo uwolnienia trującego gazu.

• zawsze stosować się do instrukcji zawartych na etykietkach produktów.

Jak postępować z basenem PRZED SEZONEM?

Na wiosnę przed sezonem kąpielowym trzeba basen wyczyścić, wyłowić liście i inne niepożądane przedmioty (za pomocą odkurzaczy basenowych bądź siatek basenowych). Ścianki basenu wyczyścić środkami przeznaczonymi do tego celu: Randrani A żel albo Randrani S żel. Następnie napuścić wodę i przystąpić do chemicznego jej uzdatniania.

Krok Pierwszy

Pierwszym krokiem tego procesu jest korekcja pH. Dokonujemy tego za pomocą środków pH minus lub pH plus w zależności od reakcji wody.

Wymagana wartość pH w basenach komunalnych wynosi od 7,0 do 7,4 i taka sama wartość jest zalecana w basenach rodzinnych. Jest to bardzo ważne z następujących powodów:

• jeżeli wartość pH jest wyższa od 7,4 obniża to proporcjonalnie działanie środków dezynfekcyjnych -im wyższe pH tym więcej trzeba dodać do wody chloru lub innego środka dezynfekcyjnego by otrzymać ten sam bakteriobójczy efekt.

• tak samo jest w wypadku rozmnażania się glonów, im wyższe pH tym lepiej im się powodzi i tym więcej środków do uzdatniania potrzeba żeby wodzie przywrócić pierwotną czystość i przejrzystość.

• jeżeli wartość pH jest niższa od 7,0 dochodzi do korozji metalowych części basenów: przede wszystkim drabinek ze stali nierdzewnej.

• dochodzi także do reakcji ze spoinami

• osoby z wrażliwą skórą mogą mieć problemy (podrażnienia i zaczerwienienia, reakcje alergiczne) jeżeli pH wody jest niższe od 7,0 lub wyższe od 7,4.

powyżej PH 7,4

Wzrost:

  • nietolerowanie przez skórę
  • podrażnienie oczu
  • wytrącanie wapnia
  • obniżenie skuteczności dezynfekcji
  • pogorszenie koagulacji

WARTOŚĆ IDEALNA (pH od 7.0 do 7.4)

poniżej PH 7,0

Spadek:

  • korodowanie części metalowych
  • atakowanie spoin basenu

Uwaga: Wartość pH mierzy się odpowiednimi testerami (fotometr) Tylko właściwy poziom pH wody gwarantuje skuteczne działanie środków do pielęgnacji wody w basenach!

 

Krok Drugi

Kiedy mamy już wartość pH na właściwym poziomie, przystępujemy do następnego etapu, którym jest zabezpieczenie wody przeciwko rozmnażaniu się glonów. Do tego celu używamy środka Algen, bądź mocniejszej jego wersji - Algen super. Odmierzoną według instrukcji na etykietce ilość środka wlewamy do skimmera przy włączonej cyrkulacji wody.

Krok Trzeci

Kolejnym krokiem jest koagulacja mikroskopijnych zanieczyszczeń wznoszących się w wodzie. Do tego celu używamy środka Superkalgu (lub Flockfix wkład). Odmierzoną ilość środka wlewamy do konewki, dopełniamy wodą i tak przygotowany roztwór rozprowadzamy na całą powierzchnię wody (Flockfix wkład -włożyć do dozownika 1 wkład na każde 40 - 50 m3 wody). Następnie powinniśmy włączyć obieg wody i filtrować do czasu kiedy woda staje się krystalicznie czysta. Część zanieczyszczeń która opadnie na dno usuwamy za pomocą podwodnego odkurzacza.

Krok czwarty

Ostatnią fazą uzdatniania jest dezynfekcja wody basenowej. Do tego celu używamy szybko rozpuszczalnych środków zawierających chlor - chlorowy granulat Chemochlor T granulat 65, bądź szybko rozpuszczalnych tabletek Chemochlor szybki tabletki o wadze 20 g w ilościach podanych na etykietkach tych środków. Tabletki wkładamy do skimmera lub dozownika (pływaka), przy włączonej cyrkulacji, natomiast granulat rozpuszczamy w wiaderku i otrzymany roztwór wlewamy do skimmera.

Metoda tlenowa:

Mimo znakomitych właściwości chloru wiele osób narzeka na jego przykrą woń podczas kąpieli lub po prostu na podrażnienie oczu czy wysuszanie skóry. Firma Bassau oferuje środki do dezynfekcji wody na bazie aktywnego tlenu. Są one równie skuteczne jak chlor i gwarantują równie wysoki poziom higieny wody, przy czym są neutralne dla skóry i włosów człowieka, a woda pozostaje bezwonna. Zastosowanie Aqua T 3003 płynny lub Aktywny tlen tabletki 200g (20g) pozwala na uzyskanie wysokiej jakości wody.

Uwaga! Tabletek ani granulatu nie wrzucamy bezpośrednio do basenu, materiał z którego jest wykonany basen (plastyk, folia) ulegnie odbarwieniu w bezpośrednim kontakcie.

Tym samym zakończyliśmy wstępne uzdatnianie wody w basenie. Pompę filtra zostawiamy włączoną aż do czasu kiedy woda stanie się krystalicznie czysta a ilość chloru w wodzie opadnie do wartości 0,5 mg/litr. W tym momencie woda w basenie jest przygotowana do kąpieli.

Teraz będzie trzeba wodę utrzymywać tak, żeby z powodu zewnętrznych wpływów (opady atmosferyczne, opady pyłów i innych zanieczyszczeń, zanieczyszczenia wniesione przez kąpiących się) jakość wody nie obniżała się.

Z tego powodu bardzo ważna jest filtracja i mierzenie jakości wody.

Do tego celu służy bardzo prosty w obsłudze przyrząd do mierzenia wartości pH i ilości chloru lub tlenu w wodzie - Fotometr.

Jak postępować z basenem W SEZONIE?_

Przypominamy, ze wartość pH powinna być utrzymywana w granicach od 7,0 do 7,4, a ilość chloru w wodzie powinna wynosić od 0,3 do 0,6 mg na litr. Mniejsza ilość pozwala rozmnażać się glonom i drobnoustrojom, przekroczenie górnej granicy może u niektórych osób wywołać podrażnienia skóry i reakcje alergiczne.

Do utrzymywania potrzebnej koncentracji chloru używamy powoli rozpuszczających się tabletek chloru Chemochlor T 200 g albo 20g. Środki te aplikujemy za pomocą specjalnych dozowników zwanych pływakami albo wkładamy je do skimmera.

Metoda tlenowa -zastosowanie Aqua T 3003 płynny lub Aktywny tlen tabletki 200g (20g) wg informacji na etykiecie

Konieczne jest także dozowanie do wody środka przeciwko glonom Algen albo Algen Super oraz środka do oczyszczania wody z drobnych koloidowych zanieczyszczeń Superkalgu (lub Flofix wkład) w ilościach podanych na etykietkach.

Uwaga: Dawki związków chloru są podawane na etykietkach w przybliżeniu, zawsze trzeba się kierować wynikami pomiarów uzyskanymi za pomocą fotometru.

 

Następne zalecenia:

Oprócz uzdatniania wody filtracją oraz środkami chemicznymi trzeba basen czyścić mechanicznie. Do tego celu służą podwodne odkurzacze, specjalne szczotki oraz siatki do łowienia różnych zanieczyszczeń pływających na powierzchni albo opadniętych na dno.

Po pewnym czasie na linii wody może utworzyć się warstwa tłustego zanieczyszczenia. Do jego usunięcia są przeznaczone środki Randrani Super, Randrani A żel albo Randrani S żel.

Czas działania pompy i filtra:

Zwykle wystarczy włączać pompę 2 razy dziennie, czas działania od 2 do 4 godzin w zależności od wielkości basenu, stopnia zanieczyszczenia i wydajności pompy. W okresie długotrwałych upałów zaleca się czas pracy filtra i pompy wydłużyć dwukrotnie.

Żeby osiągnąć długotrwały efekt czystości wody zaleca się co 2 albo 3 tygodnie wodę przechlorować tzw. szokiem. Dzięki temu procesowi dochodzi do likwidacji drobnoustrojów, które przywykły do zwykłych koncentracji chloru. Dawkę chloru należy użyć w takiej ilości jak przy przygotowaniu basenu na wiosnę. Koncentracja chloru powinna być w granicach od 2 do 3 mg na litr wody. Chlorowy szok przeprowadzić za pomocą Chemochlor szybkie tabletki albo za pomocą Chemochlor T granulat 65 najlepiej wieczorem. Kąpiel jest dozwolona dopiero wtedy, gdy ilość chloru opadnie do poziomu 0,6 mg/l lub niżej. Proces utleniania chloru można przyspieszyć dodaniem środka Antychlor wg. instrukcji.

Co zrobić, kiedy woda zzielenieje pod wpływem rozmnożenia się glonów?

• najpierw należy zmierzyć wartość pH, przy wartości powyższej 7,4 zaleca się jej obniżenie na 7,0.

• Do wody dodać środek Algen super w ilości jak na wiosnę przy pierwszym dozowaniu

• Dodać do wody szybie tabletki chloru albo chlorowy granulat w ilości jak na wiosnę przy pierwszym dozowaniu albo przy przechlorowaniu szokiem

• Filtrować bez przerwy aż do uzyskania krystalicznie czystej wody.

Budowa Basenów

promocja

MONTAŻ GRATIS!!!

Opinie klientówProdukty firmy Modern - SaunyLux w pełni spełniły moje oczekiwania.

Mariusz - Prezes NKB Namysłów
Bogata oferta z której najbardziej wyszukane pomysły są realizowane

Damian - Architekt SETTE Wrocław


Sprawna obsługa i montaż. Teraz TYLKO relaks !!!

Mariusz - Nauczyciel WF Opole
Fachowe doradztwo, dostosowane do potrzeb i oczekiwań. Sprawny montaż.

Marek - Przedsiębiorca Domaradz
Estetyka wykonania. Zwracanie uwagi na detale. Poprostu profesjonalizm w każdym szczególe.

Magdalena - Wrocław
Szczególnie polecamy Państwu: baseny wewnętrze oraz zewnętrzne
Nasi doradcy projektowo-handlowi działają między innymi w takich miastach jak: Opole, Warszawa, Wrocław

...